Skip to content Skip to footer

Noblista na kongresie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Prof. Didier Queloz – astronom, profesor Uniwersytetu w Cambridge wygłosi wykład na FOTY 2024

Prof. Didier Queloz to światowej sławy astronom, laureat Nagrody Nobla. Jest profesorem fizyki w Cambridge Cavendish Laboratory i ETH w Zurychu. Ogólnoświatowe uznanie zdobył za swoje odkrycia i za opracowanie nowych instrumentów astronomicznych i technik eksperymentalnych pozwalających na pierwsze obserwacje planet poza Układem Słonecznym. W 1995 wspólnie z M. Mayorem odkrył pierwszą egzoplanetę (planetę poza Układem Słonecznym), krążącą wokół gwiazdy Pegazi 51. W 2019 (wspólnie z J. Peeblesem i M. Mayorem) otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych m.in. BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Award, czy nagrody Wolfa w dziedzinie fizyki i członkiem wielu międzynarodowych zespołów badawczych.

Profesor Didier Queloz wygłosi wykład pt. „Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika” pierwszego dnia Kongresu naukowego Futurist of The Year 2024, który odbędzie się 9-11 kwietnia br. w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia Prof. Queloz podzieli się swoimi unikalnymi spostrzeżeniami na temat rozwoju badań kosmicznych oraz wpływu odkryć astronomicznych na nasze zrozumienie wszechświata z uczestnikami Kongresu naukowego organizowanego przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika.  

Zapraszamy na stronę www.futuristoftheyear.com gdzie znajdą Państwo wszystkie informacje na temat futurologicznego kongresu naukowego Futurist of The Year 2024!

Prof. Didier Queloz – BIO

Didier Queloz urodził się w 1966  roku w Szwajcarii. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Genewie. Jest profesorem fizyki w Cambridge Cavendish Laboratory i ETH w Zurychu. W 1995 wspólnie z M. Mayorem odkrył pierwszą egzoplanetę (planetę poza Układem Słonecznym), krążącą wokół gwiazdy Pegazi 51. W 2019 (wspólnie z J. Peeblesem i M. Mayorem) otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. 

Był inicjatorem „rewolucji egzoplanet” w astrofizyce w 1995 r., kiedy podczas doktoratu współpracując ze swoim przełożonym Michelem Mayorem, ogłosili pierwsze odkrycie gigantycznej planety krążącej wokół innej gwiazdy spoza Układu Słonecznego. To przełomowe odkrycie zapoczątkowało rewolucję w astronomii i zapoczątkowało dziedzinę badań egzoplanet. W ciągu następnych 25 lat wkład naukowy Queloz polegał zasadniczo na poczynieniu postępów w zakresie możliwości wykrywania i pomiarów układów egzoplanet w celu uzyskania informacji o ich strukturze fizycznej, aby lepiej zrozumieć ich powstawanie i ewolucję w porównaniu z naszym Układem Słonecznym. W badaniach koncentruje się na wykrywaniu planet podobnych do Ziemi oraz kwestiach związanych z występowaniem pozaziemskich form życia w kosmosie.  W ramach działalności realizował programy badawcze, które doprowadziły do odkrycia setek planet, uzyskując przełomowe wyniki.

W 2011 roku Prof. Queloz otrzymał (wraz z prof. Michelem Mayorem) nagrodę BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Award w dziedzinie nauk podstawowych za opracowanie nowych instrumentów astronomicznych i technik eksperymentalnych, które doprowadziły do pierwszych obserwacji planet poza Układem Słonecznym. W 2019 roku (wraz z Mayorem) otrzymał Nagrodę Nobla i Nagrodę Wolfa w dziedzinie fizyki za odkrycie pierwszej planety pozasłonecznej krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca.