Skip to content Skip to footer

Jaka przyszłość dla edukacji i nauki? Trzeci dzień kongresu Futurist of The Year

Wykład wprowadzający do tematyki trzeciego dnia Kongresu Futurist of The Year – pt.  “Przyszłość Nauki i Edukacji” wygłosił prof. dr hab. Krzysztof M. Górski, wybitny astronom i Sekretarz Generalny Akademii Kopernikańskiej. Trzeci dzień kongresu to dyskusje i debaty wybitnych naukowców i ekspertów z najlepszych ośrodków naukowych na świecie i w Polsce o przyszłości nauki, edukacji ich transformacji pod wpływem nowych technologii. Jak zmieni się nauczanie, uniwersytety, praca, i czy ludzkość podoła nowym technologiom, czy zostanie “zjedzona”?

Zapraszamy do oglądania trwającej transmisji wideo z kongresu oraz do zapoznania się ze szczegółami kongresu na stronie www.futuristoftheyear.com/harmonogram.

Trzeci dzień kongresu: światowa czołówka futurologii i znakomici naukowcy zmierzą się z przyszłością nauki i edukacji

Ostatniego dnia kongresu debata poświęcona jest przyszłości edukacji, nauki, w tym jaka transformacja nauczania i rynku pracy nas czeka w związku z pojawianiem się nowych technologii eksponencjalnych, w tym sztucznej inteligencji. Jakie te zmiany będą miały wpływ na funkcjonowanie biznesu, ośrodków nauki, gospodarki Państwa?

Jak nowe technologie wpłyną na przyszłość edukacji i nauki, jaki wpływ wywrze sztuczna inteligencja i inne technologie eksponencjalne na edukację, pracę i społeczeństwa w najbliższym dziesięcioleciu? O tym, czy czeka nas nowa koncepcja edukacji i prawdziwy skok w przyszłość, o możliwościach finansowania nauki, wsparcia publicznego i prywatnego budowy kapitału żelaznego uczelni i przyszłości szkolnictwa wyższego w świecie gwałtownej digitalizacji, o tym co łączy futurologię i edukację i w końcu o tym, czy ostatecznie  AI nas zje? – będą dziś debatować i wciągać w dyskusję uczestników znakomici prelegenci futurologicznego kongresu naukowego Futurist of The Year. Wśród prelegentów trzeciego dnia znajdują się światowej sławy futurolodzy, wybitni naukowcy i eksperci swoich dziedzin z najważniejszych ośrodków na świecie i w Polsce: Gerd Leonhard (futurolog, jeden z najlepszych mówców świata), Thomas Frey (futurolog, w rankingu Google najlepszy futurolog na świecie), prof. Peter C. Bishop (futurolog, profesor ds. przewidywania strategicznego na Uniwersytecie w Houston), prof. Wesley Rosslyn-Smith (Uniwersytet w Pretorii), prof. dr hab. Krzysztof M. Górski (Akademia Kopernikańska, NASA) Nikola Bukowiecka (University of Rhode Island, Harvard i NASA), prof. Andrzej Dragan (Uniwersytet Warszawski, Narodowy Uniwersytet w Singapurze), dr Saša Horvat (Uniwersytet w Rijece, SGMK), dr Jakub Morze (najmłodszy profesor SGMK, Uniwersytet Technologiczny w Chalmers).

Zwieńczeniem trzeciego dnia kongresu i ostatnim punktem programu futurologicznego kongresu naukowego Futurist of The Year 2024, będzie Gala wręczenia nagród finału projektu „Dom Kopernika”.

Futurist of The Year 2024 odbywa się w Warszawie i jest największym futurologicznym kongresem naukowym w 2024 roku. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zorganizowała również wydarzenia towarzyszące Kongresowi #FOTY2024 równolegle pierwszego i drugiego dnia kongresu odbyła się konferencja naukowa “Debata Kolegiów SGMK” w czterech obszarach kopernikańskich, czyli w Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Filozofii i Teologii, Kolegium Nauk Prawnych. Trwa Święto nauki Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, w gmachu uczelni odbywają się zajęcia dla studentów z prelegentami kongresu, a także odbywa się finał Konkursu Dom Kopernika.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest nowym ośrodkiem akademickim na mapie Europy Środkowej, który czerpie inspirację bezpośrednio z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Mikołaja Kopernika. Od samego rozpoczęcia działalności SGMK stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość.

Zapraszamy do oglądania trwającej transmisji wideo z kongresu oraz do zapoznania się ze szczegółami kongresu na stronie www.futuristoftheyear.com/harmonogram.